PRZYPRAWA IDEALNA: RAS EL HANOUT

Ten wpis został opublikowany: 3 stycznia 2016 w Aromaty i przyprawy przez Ilona

Witam :-).

Maroko słynie ze wspaniałej ceramiki w radosnych żywych kolorach, oryginalnej bardzo ciekawej architektury, i gorących piasków Sahary… Jest to kraj nie tylko bogaty w piękne zapierające dech w piersi krajobrazy, ale i we wspaniałą kuchnię oraz przyprawy
– egzotyczne, pachnące, cudowne, naturalne i świeże. Przyprawy to serce marokańskiej kuchni.

Każdy sprzedawca posiada różnego rodzaju mieszanki przyprawowe, których szczegółowy skład zna tylko on sam. Taką przyprawą m.in. jest właśnie Ras El Hanout (nazwa przyprawy w dosłownym tłumaczeniu to rarytas/specjalność lub ”szef sklepu”), przyprawa którą dostaniemy w Maroku bez żadnego problemu na każdym targowisku i w każdym sklepie spożywczym. Tagine albo zupa harira bez Ras EL Hanout? Z pewnością nigdy nie będą aż, tak dobrze smakować. Przyprawa ta jest w kuchni marokańskiej niezbędna i używana do większości potraw.

Dla mnie Ras El Hanout to niekoronowany król wśród przypraw. Jest to wyjątkowa przyprawa w skład której wchodzi od 10 do ponad 100 składników m.in. takich jak: pączki róż, lawenda, osnówka muszkatołowa, korzeń irysa, imbir, galangal, cynamon, goździki, kardamon, anyż, kurkuma, pieprz cayenne, kolendra, nasiona kopru, kmin, kolorowy pieprz, nasiona czarnuszki, pieprz kubeba, suszone jagody, ziele angielskie, a nawet nasiona konopi etc. To robi wrażenie, przynajmniej na mnie.

Oryginalną i nietuzinkową przyprawę dostaniemy tylko w Maroku, a jeśli chodzi o taką mieszankę sprzedawaną komercyjnie w krajach Europy itd. to nie ma co się oszukiwać, taka przyprawa ma niewiele wspólnego z autentycznością. Wystarczy spojrzeć na skład i małą ilość składników na opakowaniu.

Warto dać się ponieść fantazji i spróbować skomponować sobie własną taką mieszankę. Śmiało stwierdzę, że będzie dużo lepsza niż ta kupiona w Polskim sklepie. Oczywiste jest to, że ze względu na brak dostępności niektórych składników (no i sam fakt, że dokładny skład pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą, każdego sprzedawcy) nie uda nam się nigdy odtworzyć oryginalnej przyprawy, takiej przywiezionej prosto z Maroka, ale to nie znaczy, że nie możemy próbować. Będziemy mieć swoją własną prywatną i wyjątkową przyprawę, której skład będziemy znać tylko my :-).

Dobrej jakości Ras El Hanout ma eteryczny zmysłowy aromat i nie ma w zasadzie potrzeby ani jakiegoś większego sensu aby używać dodatkowych przypraw, które i tak zapewne będą znajdowały się w naszej wyjątkowej mieszance przyprawowej.

Maroko to kraj posiadający duszę i nietuzinkową fantazję. Jestem zakochana w kuchni marokańskiej od dłuższego czasu i ta miłość trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego – sądzę, że to się nigdy nie zmieni :-). Zachęcam do poznania tej kuchni jak i samego kraju.

 

P. S – za jakiś czas dodam przepis na Ras EL Hanout wg. mojego pomysłu.

Print Friendly

Dodaj komentarz