Japończycy wykorzystują w kuchni bardzo dużo ryb i owoców morza. Kuchnia japońska kojarzona jest poza Japonią głównie z sushi. Jest ona jednakże o wiele bardziej bogata i różnorodna. Jada się tu wiele dań z surowych rybi i wodorostów. W kuchni japońskiej dominuje prostota oraz świeżość, króluje dbałość o czysty smak potraw. Nie miesza się smaków, ani nie przyprawia potraw zbyt mocno – aby nie zmienić specyfiki podstawowego smaku. Japończycy w kuchni przywiązują bardzo dużą wagę do estetyki przygotowanych i podawanych potraw. Dania japońskie są ucztą zarówno dla podniebienia jak i dla oczu. W Japonii popularne są potrawy przygotowywane bezpośrednio na stole. Zupy gotuje się w garnkach podgrzewanych węglem drzewnym.
W procesie przygotowywania japońskich potraw używa się stosunkowo niewiele przypraw co pozwala na docenianie czystego smaku składników (hōyu, wasabi, ocet ryżowy, sos sojowy). Dużą popularnością wśród Japończyków cieszą się makarony: gruby udon, cienki somen, ramen i soba.
Kuchnia kraju kwitnącej wiśni jest prosta, szybka w przygotowaniu, niskokaloryczna i oczywiście przepyszna. Charakterystyczne potrawy i składniki kuchni japońskiej: miso-shiru, zupa ramen, curry japońskie, sushi, mochi, okonomiyaki, sukiyaki, takoyaki, tonkatsu, tempura, umeboshi, sake,nori, kombu, miso, wakame, umeshu. Japończycy jedzą pałeczkami – nakrywając do stołu, po lewej stronie stawiają miseczkę z ryżem a po prawej – z zupą. Pałeczki leżą równolegle przed nimi. Zupę pije się prosto z miseczki, do innych talerzy sięga się pałeczkami. Przed rozpoczęciem jedzenia, w momencie otrzymywania dań mówi się po japońsku: “Itadakimasu”, a dziękując po spożyciu posiłku: “Gochisō-sama deshita”

Przepisy
Przepisy w przygotowaniu.