E


 
Eau de vie – z francuskiego, eau-de-vie oznacza wodę życia”. Jest to destylat alkoholu o bogatym smaku i aromacie. Francuzi używają wyrażenia eau-de-vie” jako termin ogólny dla wszystkich brandy

Edam cheese – ser edamski został po raz pierwszy wykonany w pobliżu prowincji Edam w Holandii Północnej. Holendrzy używają różnych lokalnych nazw tego sera, takich jak manbollen, katzenkopf i tete de Maure. Jest to pół-twardy ”słodki” ser z mleka krowiego. Początkowo był produkowany z pełnego mleka. Ser edamski jest również dostępny w USA  najczęściej w kształcie spłaszczonej kulirównież w kształcie bochenka chleba. Jest on pokryta z zewnątrz czerwonym woskiem. Sam ser wewnątrz ma  kremowo-żółty kolor, topi się dość szybko pod wpływem źródła ciepła. Nadaje się zatem do przygotowywania zapiekanek itp.

Edible Flowers – tradycja używania kwiatów do potraw jest znana i praktykowana na całym świecie od bardzo dawna. Kwiaty, to nie tylko oryginalny element dekoracyjny, ale również bogaty w witaminy i smaczny dodatek do nie tylko znanych nam, tradycyjnych potraw. Kwiaty można jeść przez całą wiosnę i lato, aż do końca sierpnia. Zagorzali miłośnicy jadalnych kwiatów jedzą je przez cały rok. Kwiaty mają również dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Egg Cream – po mimo swojej nazwy napój nie zawiera w swoim składzie jajek. Podstawowe składniki to mleko, woda gazowana i syrop czekoladowy. Napój należy spożyć zaraz po przygotowaniu, maksymalnie w ciągu 3 minut.  Jest to napój wypijany zazwyczaj jednym haustem”. Istnieje też wersja komercyjna tego napoju, która jest sprzedawana w butelkach.

Egg wash – rozkłócone, roztrzepane, rozmącone, rozmieszane, rozbełtane jajko lub jajka często z dodatkiem wody lub mleka. Jest to inaczej substancja wiążąca/nawilżająca służąca do m.in. panierowania kotletów, smarowania ciast i ciastek przed pieczeniem.

Eggnog, egg nogg – gorący, słodki napój, często podany jako napój alkoholowy na bazie surowych żółtek jaj kurzych i mleka z dodatkiem wanilii, cynamonu, miodu, świeżo startej gałki muszkatołowej i alkoholu (rum, brandy, whisky). Koktajl serwowany jest zazwyczaj w okresie Bożego Narodzenia. Znany jest od XVII wieku.

Eggplant, aubergine (bakłażan) – gatunek roślin z rodziny psiankowatych. Roślina ta jednak znana jest głównie pod zwyczajowymi nazwami jako oberżyna lub bakłażan, gruszka miłości, jajko krzewiaste i bakman. Pierwsze bakłażany były małe, okrągłe, jajowate i białe (stąd inne nazwy zwyczajowe). Bakłażany występują w sezonie od lipca do października, fioletowa odmiana jest dostępna przez cały rok.

  • włoski lub śródziemnomorski bakłażan – średniej wielkości w kształcie łzy lub gruszki, koloru fioletowego.
  • japoński bakłażan –  jest długi (od 6 do 8 ), smukły i w lawendowym kolorze.
  • chiński bakłażan –  odpowiednik japońskiego bakłażana.
  • tajski i indyjski bakłażan – występuję w kolorach: zielonym,fioletowym, zielonym i białym prążkowanym.

Eggs Benedict – śniadanie (i brunch) składające się z dwóch połówek angielskich muffinów (angielskie tosty), zwieńczonych plasterkiem szynki lub bekonem, jajkiem sadzonym i sosem holenderskim. Są to tak zwane jajka po benedyktyńsku.

Eggs Sardou Nouveau – jest to jedna z potraw nowoorleańskich, stworzonych tak jak wiele klasycznych potraw  w restauracji Antoine. Danie składa się z jajka sadzonego na szpinaku, serc karczochów i sosu holenderskiego. Legenda głosi, że Antoine Alciatore (18224-1877) stworzył tę potrawę na cześć francuskiego dramatopisarza Victoriena Sardou (1831-1908). W 19 wieku, Sardou tworzył lekkie komedie, tragedie i satyryczne dramaty historyczne, takie jak La Tosca. Sardou jest uważany za jedną z największych postaci sztuki secesyjnej.

Elderberry (jagody/owoce bzu czarnego) – wykorzystywane są do produkcji dżemów, soków, syropów, sosów, jako składnik ciast i domowych win. Białe kwiaty czarnego bzu  można dodawać do sałatek lub ciasta na racuchy itp.

Election cake   klasyczny angielski keks lub ciasto śliwkowe. Oryginalny przepis zawiera melasę, przyprawy, rodzynki i porzeczki. Później zaczęto dodawać brandy jako dodatkowy składnik, nie jet jednak on niezbędny.

Electric Ice Cream Maker – urządzenie służące do produkcji między innymi domowych lodów, sorbetów, mrożonych jogurtów. Kręci lody, napowietrzając je i od razu zamrażając, rozbija tworzące się w czasie tego procesu kryształki lodu. Na rynku jest dostępna cała gama tego typu urządzeń.

Emrelletes – produkt handlowy wykorzystywany do dekoracji sałatek, koktajli etc. Są to pozbawione pestek winogrona, które są następnie barwione na zielono i aromatyzowane likierem miętowym.

Emulsion/emulsify – łączenie ze sobą dwóch płynnych składników, które nie łączą się ze sobą w normalnych warunkach jak np. woda i tłuszcz. Do jednego składnika ostrożnie dodaję się drugi, energicznie mieszając przy tym przez około 2 minuty.

En croute – francuski termin, który oznacza pieczenie potraw w cieście francuskim.

En papillote – to tradycyjny francuski sposób przygotowywania potraw w papierowej torebce (z fr. słowo oznacza dosłownie w ”papierowej torbie”) przeznaczonej do pieczenia. Dzięki tej technice mięsa, warzywa itp. gotują się w swoich własnych sokach, co sprawia, że smakują wybornie. Jest to też bardzo dobry sposób na smaczny i szybki obiad.  

Endywia – znana również jako endywia belgijska, endywia francuska i cykoria liściasta. Liście można jeść na surowo, jako dodatek do sałatek, duszone na maśle lub śmietanie (jako przystawka). Gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej, należący do rodziny astrowatych. Endywia pochodzi z wybrzeży Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. Znana była już w starożytności. W Europie uprawiana jest od XVI wieku.

English Muffin – drożdżowe muffiny, które po upieczeniu i przekrojeniu smaży się na maśle. Jest to angielska wersja muffinów. Nadają się idealnie na śniadanie lub kolację, można je łączyć z innymi dodatkami.

Ensalada – hiszpańskie słowo określające sałatkę.

Entrée – w Ameryce, jest go główne danie. W niektórych częściach Europy, są to przekąski serwowane między posiłkami. W języku francuskim słowo oznacza wejście”.

Entremet, entremets – francuskie słowo, które oznacza “między posiłkami.”  Odnosi się to w menu francuskim do serwowanych (między posiłkami) małych deserów”.

Epicure – osoba o niezwykle wybrednym smaku, doceniająca dobre jedzenie. Termin powstał na cześć słynnego greckiego filozofa Epikura (342-270 p.n.e).

Escargot diameter – ślimaki lądowe stanowią od tysięcy lat formę pożywienia dla ludzi, świadczą o tym wykopaliska archeologiczne związane z kulturą mezolityczną dokonane na terenie dzisiejszej Algierii i Tunezji. Jest to przysmak francuzów, ślimaki można przygotowywać na wiele różnych sposobów. Zazwyczaj zapieka się je w specjalnym naczyniu (z wgłębieniami) przeznaczonym do tego celu.

Eskalopki – staroświeckie określenie plastrów mięsa bądź ryb rozbitych tłuczkiem i usmażonych w tłuszczu. Danie podaje się w towarzystwie warzyw i sosu.

Espagnole or brown sauce (demi-glace) – tradycyjnie wykonany jest  z bulionu cielęcego (lub cielęcego), warzyw, ziół i czasami koncentratu pomidorowego. Sos jest  bazą (sos ”matka”) służącą do przygotowania wielu innych sosów. Sos składa się z płynu (bulionu) i zasmażki (roux).

Espresso – nazwa sposobu przygotowywania kawy w specjalnym ekspresie (lub kawiarce: tzw. makinetka), przez przepuszczenie ok. 25-30 ml gorącej wody pod ciśnieniem 9  – 10 barów przez bardzo drobno zmielone i ubite ziarna kawy. Jest to również nazwa uzyskanego w ten sposób napoju. Serwowane jest w bardzo małych filiżankach. Espresso jest ciemnym, mocno kawowym napojem.

Estragon (tarragon) – zwany także bylicą estragonem, bylicą głupich, dragankiem, – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Dziko występuje w Azji, południowo-wschodniej Europie i Ameryce Północnej. Nazwa “estragon” pochodzi od francuskiego słowa esdragon, znaczącego tyle co mały smok. Korzenie przypominające smoka potrafią udusić roślinkę, jeśli nie są często rozdzielane. W legendach i mądrościach ziołolecznictwa, każda roślina z takim systemem korzeniowym posiada właściwości pomagające leczyć ukąszenie węża. Estragon nie jest tu wyjątkiem. Rzymski uczony Pliniusz twierdził, że aby zredukować zmęczenie średniowiecznych pielgrzymów, należało włożyć gałązki estragonu do butów przed rozpoczęciem dalekiej, pieszej wyprawy. Thomas Jefferson był jednym z pierwszych dystrybutorów estragonu w powstających Stanach Zjednoczonych. W liście do prezydenta, napisanym w 1809, generał John Mason napisał, że roślina, którą dostał od Jeffersona pięknie rozkwitła na powietrzu. Wśród kucharzy, ziele jest powszechnie używane jako przyprawa m.in. do ryb. Estragon ma także nieco tajemniczą właściwość, mianowicie podczas żucia jego liści, odczuwalne jest drętwienie języka. Pomimo tego, że estragon jest jednym z najlepszych francuskich ziół, może zbyt dominować w potrawie, zagłuszając lub zwalczając inne smaki. Świeżych liści należy używać jako dodatek do sałatek, jako dekoracja lub składnik klasycznych sosów takich jak: remoulade, tatarski, berneński, w sosach francuskich oraz do cielęciny Marengo. Należy unikać przyprawiania jedzenia zbyt dużą ilością estragonu, a także długiego gotowania potraw, które zawierają to ziele. Zbyt długie gotowanie powoduje gorzki smak dania.

Etouffee – metoda gotowania (jak i nazwa potrawy) warzyw pod przykryciem na wolnym ogniu tzw. ”duszenie”. W Nowym Orleanie warzywa dusi się z krewetkami lub mięsem kraba.

Evaporated milk czyste skoncentrowane niesłodzone mleko krowie z którego odparowywana jest znaczna ilość wody.