I


 

Ice box pies, Icebox cake – rodzaj ciast, które zawdzięczają swoją nazwę, pudełkom w których były przechowywane. ”Box”, oznacza pudełko, a ”ice” lód – ciasta po zapakowaniu do pudełek trafiały do chłodni, gdzie czekały na klientów, dostawców etc.

Ice cream – mrożony deser na bazie śmietany (lub mieszaniny śmietany i mleka), cukru, i jaj. Może być również przygotowany z innych produktów mlecznych jak mleko skondensowane, mleko w proszku, jak również samo świeże mleko. Lody możemy przygotować z puree owoców, z sokami, z dodatkiem czekolady, świeżych owoców, przypraw, orzechów. Mamy tutaj spore pole do popisu. Lody możemy przygotować w specjalnej maszynie do lodów lub domowym sposobem. I nie jest to wcale takie pracochłonne jak nam się wydaję. Dla chcącego nic trudnego. Takie domowe lody są o niebo lepsze, niż te sklepowe, no i przynajmniej wiemy co jemy.

Ice milk – są wykonane takim samem sposobem jak zwykłe lody, z tym, że zwierają o wiele mniej tłuszczu i kalorii. Jest to rodzaj lodów mlecznych (na bazie mleka), takie lody nie posiadają tak kremowej i aksamitnej  konsystencji, jak tradycyjne lody.

Ices – deser na bazie soków owocowych lub przecierów owocowych, które są mieszane z syropem cukrowym i mrożone.

Icing – słowo to określa lukier” i  często jest stosowane zamiennie. Jest to nazwa preferowana w Ameryce. Lukier to  rodzaj polewy z cukru pudru rozprowadzonej wodą lub sokiem owocowym, a następnie utartej za pomocą pałki. Służy do ozdabiania (lukrowania) wszelkiego rodzaju ciast: tortów, pierników itp. Słowo ”icing” oznacza dosłownie oblodzenie, a wzięło się to stąd, że lukier po zastygnięciu twardnieje i jest ”oszklony” (błyszczy) – jak np. zamarznięta przejrzysta woda w jeziorze.

Ikra – komórki jajowe (jajeczka) ryb. W budowie i funkcji zasadniczo nie odbiega od jaj innych zwierząt – najważniejsza różnica to znacznie większa ilość żółtka w ikrze, porównując z typowymi przedstawicielami innych grup.

Imbir (ginger) – gatunek rośliny uprawnej z rodziny imbirowatych. W stanie dzikim obecnie nie występuje. Pochodzi prawdopodobnie z Melanezji. Jest jedną z pierwszych przypraw korzennych, które zostały przywiezione do Europy. Opisywany był przez Marco Polo i Paracelsusa. Imbir jest jedną z tych roślin, bez których wiele narodów nie wyobraża sobie życia. Właściwości lecznicze imbiru są powszechnie wykorzystywane w Azji. Imbir to podstawowy dodatek do potraw i bardzo skuteczne lekarstwo na przeziębienie (herbata z imbirem), mdłości (napar z imbiru) czy bóle miesiączkowe (plastry korzenia imbiru). Intensywny aromat imbiru, ze świeżą, trochę słodką, a trochę drzewną nutą to zasługa zingiberolu – składnika olejku eterycznego. Natomiast substancje żywicowe m.in. gingerol i zinferon, odpowiadają za palący, lekko gorzki smak. Wszystkie te substacje mają lecznicze właściwości. W przypadku przedawkowania imbiru (herbaty, nalewki, tabletek, surowego imbiru) można odczuć zawroty głowy, senność, nudności oraz nieregularny rytm bicia serca. Z tego powodu nie należy łączyć różnych preparatów zawierających imbir

Indian Pudding/Hasty Pudding – pomimo nazwy nie jest to tradycyjne danie Indian. jest to  budyń (lub owsianka) gotowany na mleku lub w wodzie. W Stanach Zjednoczonych, zawsze odnosi się do wersji wykonanej z dodatkiem mielonych ziaren kukurydzy.

Indian Taco okrągłe pieczywo (chlebek), przygotowywane z takich składników jak mąka, mleko, woda, sól, proszek do pieczenia. Z podanych składników wyrabia się ciasto, a następnie formuje chlebki, które smaży się na głębokim tłuszczu. Po odsączeniu na ich wierzchu układa się farsz z mielonej (usmażonej) wołowiny z dodatkiem fasoli i przypraw. Na mięsnym farszu układa się najczęściej sałatę, plastry pomidora, stary ser cheddar a czasami ostre papryczki, najczęściej jest to zielone chili.

Infuse – wyekstrahowanie smaku poprzez moczenie składników w gorącej cieczy, do momentu, aż smak zostanie przez tę ciecz pochłonięty. Jest to nic innego jak np. zaparzanie herbaty itd.

Infusion – smak, który jest uzyskiwany z jakiegokolwiek składnika, takiego jak liście herbaty, liście ziół, owoce, przez moczenie ich w cieczy, takiej jak woda, olej, lub ocet.

Ingrediencje – składniki mieszaniny, domieszki, dodatki, przyprawy, mikstury lekarskie.

Insalata – słowo (pochodzące z języka włoskiego) określające sałatkę.

Instant – słowo to oznacza błyskawiczny lub natychmiastowy. Odnosi się do produktów i potraw dostępnych w handlu, które są gotowe po zalaniu wrzątkiem.

Irish cream – kremowy likier na bazie irlandzkiej whisky, śmietany i innych składników, takich jak kawa. Może być spożywany solo, lub być dodatkiem do kawy, ciast, deserów oraz drinków. Irish cream jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Irish cream ma zazwyczaj od 15 do 20% alkoholu.