Q


 

Quark cheese – miękki, niedojrzały ser o konsystencji i smaku śmietany. Quark może być stosowany jako substytut kwaśniej śmietany i jako składnik wielu potraw, w tym serników, dipów, sałatek i sosów. Również możemy używać śmietany jako zamiennika jeśli quark jest niedostępny.

Quatre epices – w języku francuskim oznacza “cztery przyprawy.Jest to mieszanka zmielonych przypraw i pieprzu zwykle składająca się z gałki muszkatołowej, imbiru, i goździków. Ponieważ nie istnieje standardowa mieszanka dla Quatre-epices, mieszanka przypraw będzie inna w zależności od kucharza, który taką mieszankę przygotuje.

Quiche – słowo to pochodzi od niemieckiego słowa Küchen, oznaczającego ciasto. Jest to rodzaj tarty wypełnionej wytrawnym farszem z dodatkiem jaj i śmietany. Quiche mogą być serwowane jako przystawka, na obiad, śniadanie lub kolację. Quiche powstało w Niemczech, w średniowiecznym królestwie Lotaryngii, rządzonym przez Niemców. Francuzi później zmienili nazwę z Lotaryngii na Lorraine. Quiche stało się popularne w Anglii po II wojnie światowej, a w stanach około1950 roku. Dziś znane jest na całym świecie. Najbardziej znaną potrawą tego tupu jest:

  • Quiche Lorraine – najpopularniejsze ze wszystkich quiche, zapiekane z boczkiem, szynką, tartym serem i sosem na bazie jaj i śmietany. Placek lotaryński to tradycyjne danie z Lotaryngii – regionu północno-wschodniej Francji. Kroi się go jak tort, a podawany jest głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Quick bread – jak sama nazwa wskazuje, jest to tzw. szybkie pieczywo (szybki chleb), które wykonuje się szybko i w prosty sposób. Do ciasta dodaję się proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną, co skraca czas przygotowania takiego chlebka i nie musimy czekać na wyrośnięcie ciasta, jak to jest w przypadku drożdżowych wypieków.

Quinoa – nazywana również komosą ryżową (inne jej nazwy to ryż/proso boliwijskie), była kiedyś pożywieniem Inków i była znana jako “matka zbóż/ziaren” w czasach starożytnych. Quinoa ma bardzo małe ziarna w kolorze kości słoniowej, które można zakupić w postaci ziaren lub mąki. Gotuje się je jak ryż, ale w czasie o połowę krótszym. Komosa podczas gotowania zwiększa dosyć mocno swoją objętość. Smak jest delikatny, podobny do kuskusu z lekko gorzkim posmakiem. Aby usunąć goryczkę, wystarczy tylko przepłukać ziarna na sicie przed gotowaniem. Wielu kucharzy używa jej jako ciekawy dodatek wielu potraw i sałatek. Quinoa nazywana jest również Super Jedzeniem lub Super Ziarnem, ponieważ jest dobrym źródłem żelaza, białka roślinnego, potasu, magnezu i lizyny.  Najbardziej popularna jest biała quinoa, czerwona i czarna (mniej znane) mają zdecydowanie bardziej intensywny smak i pozostają lekko ”chrupkie” po ugotowaniu (szczególnie czarna odmiana, która w smaku przypomina mak).