U


 

Umami – słodki, gorzki, słony i kwaśny to cztery podstawowe smaki, których się nauczyliśmy. Piąty zidentyfikowany element smaku to umami. Źródłem umami jest kwas glutaminowy, a na skalę światową produkuje się jego syntetyczny odpowiednik – glutaminian sodu. Umami to japońskie słowo oznaczające “smaczne” lub “pikantne”. Smak umami jest najczęściej spotykany w azjatyckiej żywności jak np. zupy i gulasze, grzyby, pomidory i długo dojrzewające mięsa i sery. Amerykanie doświadczyli/poznali umami w smażonych pieczarkach – grzyby (wszystkie) są bogate w glutaminian. Inne jedzenie bogate w glutaminian to: sos sojowy, płatki bonito i wodorosty. Smak umami jest przenoszony przez kilka substancji naturalnie występujących w żywności, w tym glutaminian, na zachodzie znany jako glutaminian sodu (MSG). Pomysłowe i umiejętne wykorzystanie umami może zwykłą niczym nie wyróżniającą się potrawę zamienić w danie o wyśmienitym smaku. Umami czasami jest związane z uczuciem doskonałej jakości smaku, albo jakiejś specjalnej sytuacji emocjonalnej, w której doświadczamy smaku. Umami zostało zidentyfikowane po raz pierwszy ponad 1200 lat temu przez orientalnych kucharzy. Dopiero na przełomie 20 wieku, naukowcy odizolowali glutaminian i inne substancje, które przekazują ten charakterystyczny smak. W 1908 roku, Kikunae Ikeda z Cesarskiego Uniwersytetu w Tokio zidentyfikował umami. Profesor stwierdził, że glutaminian miał charakterystyczny smak, inny od słodkiego, kwaśnego, gorzkiego i słonego – nazwał go “umami”.

Uniq Fruit – owoc cytrusowy o przeróżnych dziwnych kształtach. Jego skórka jest  szorstka i chropowata. Uniq Fruit to skrzyżowanie mandarynki i grejpfruta. Nie jest uprawiany na dużą skalę, a jego ograniczona podaż sprawia, że owoce te są dosyć drogie. Owoce te są słodkie i bardzo soczyste. Dostępne na rynku są od grudnia do kwietnia, ale z racji tego, że są to owoce wręcz bardzo rzadkie to ciężko jest je nabyć.

Unleavened – słowo które opisuje każdy pieczony towar, który nie zawiera w swoim składzie drożdży, proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej.