W


 

Waffle – to nic innego jak złociste i chrupiące gofry. Przygotowywane są z podobnego do naleśnikowego ciasta, które jest pieczone w specjalnym urządzeniu zwanym gofrownicą, lub też piecze się je w specjalnych foremkach do gofrów w piekarniku. Upieczone gofry mają charakterystyczny wzór  grubej  kratki. Gofry najczęściej mają prostokątny kształt – ale są też wypiekane w innych kształtach jak np. okrągłym czy w kształcie serca. Mogą być spożywane na słodko jak i na słono.

Waldorf salad – klasyczna amerykańska sałatka owocowo – warzywna, która zwykle składa się z jabłek, soku z cytryny, selera, orzechów włoskich i majonezu. Sałatka znana jest  także jako Waldorf Astoria salad.

Walnut – orzech włoski to jeden z najcenniejszych orzechów. Dwie najbardziej popularne odmiany orzecha włoskiego to angielski orzech włoski i orzech czarny. Angielskie orzechy włoskie są najbardziej powszechnie i dostępne przez cały rok. Są bardzo aromatyczne i smaczne. Orzechy włoskie zostały uznane za jeden z najstarszych produktów spożywczych znanych człowiekowi, którego historia sięga około 7000 roku p.n.e. Uważane były również za pokarm bogów na początku powstania Rzymu. Orzechy włoskie zostały nazwane Juglans regia” na cześć Jowisza. Dziś są one powszechnie nazywane angielskimi” orzechami włoskimi.

Walnut oil – dosyć drogi i mocno aromatyczny (orzechowy) olej, który jest popularny w kuchni Bliskiego Wschodu. Dodawany jest do sosów, dań głównych i wypieków. Jest często mieszany z bardziej łagodnymi w smaku olejami.

Wanilia (vanilla) –  pochodzi z owoców tropikalnych winorośli, ​​jest członkiem rodziny storczykowatych. Dosyć często nazywana jest ”orchideą komercyjną”. Obok szafranu i kardamonu jest najdroższą przyprawą na świecie. Wanilia pochodzi z Meksyku, gdzie nadal uprawiana jest komercyjnie. Była używana przez Azteków do aromatyzowania ich królewskiego drinku/napoju xocolatl. Cortez sprowadził wanilię do Europy w XVI wieku, po tym jak ujrzał Montezuma pijącego miksturę na bazie kakao. Wanilia posiada wiele niekulinarnych zastosowań, takich jak aromatyzowanie perfum, cygar i likierów.  Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa vagina. Dla starożytnych Rzymian, wagina oznaczała pochwę miecza. Hiszpanie przejęli to słowo jako vaina, które jest  zdrobnieniem od vainilla, co oznacza “mała pochwa”. Hiszpanie nazwali tak roślinę, ponieważ jej strąki przypominają im pochwę.

  • pure vanilla extract –  płyn koloru bursztynowego zrobiony z ziaren wanilii, alkoholu i wody. W jego skład może wchodzić niekiedy również cukier. Musi zawierać co najmniej 35% alkoholu.
  • vanilla flavor – jest to mieszanka czystego ekstraktu waniliowego i innych naturalnych substancji, pochodzących z naturalnych źródeł (innych niż ziarna wanilii).
  • imitation vanilla – mieszanka wykonana z substancji syntetycznych, które imitują czysty ekstrakt waniliowy, jego zapach i smak.
  • cookie vanilla – ten czysty ekstrakt waniliowy wykonywany jest z mieszanki ziaren wanilii pochodzących z Tahiti i Madagaskaru. Cookie vanilla ekstrakt nadaję się idealnie do wypieku wszelkiego rodzaju ciasteczek.

Wasabi – warzywo korzeniowe tej samej rodziny co chrzan (nazywane jest również chrzanem japońskim). Jest bardzo podobne w smaku (łagodniejsze i bardziej aromatyczne). Wasabi jest stosowany głównie jako dodatek do sushi i sashimi w kuchni japońskiej. Korzeń jest zwykle uprawiany na małą skalę, jest drogi i można powiedzieć, że nawet jest luksusowym warzywem. Wasabi jest obecnie uprawiane poza Japonią, w stanie Oregon, na Tajwanie i w Nowej Zelandii. Wasabi jest rośliną bardzo cenioną w kuchni japońskiej, stosowane głównie jako przyprawa do dań z owoców morza. Wasabi znalazło szerokie zastosowanie w kuchni zachodniej ze względu na swój niepowtarzalny smak. Używane jest również jako składnik dressingów, dipów, sosów, marynat – wasabi jest przyprawą uniwersalną i szybko staje się jedną z najbardziej popularnych. 

Wasabi powder – wasabi w proszku; nie jest to prawdziwe wasabi. Podstawowe składniki wasabi powder to: sproszkowany chrzan, mielona gorczyca, skrobia kukurydziana, i sztuczne barwniki niebieski i żółty dzięki którym wasabi ma kolor zielony. Z wasabi ma to niewiele wspólnego, nawet nie przypomina jego smaku. Po zmieszaniu proszku z wodą otrzymamy gęstą, ostrą pastę. Z racji tego, że prawdziwe wasabi jest trudno dostępne, zostaje nam tylko taka alternatywa, lub zamiast chemii w proszku lepiej jeść zwykły świeży chrzan, który możemy nabyć sobie bez problemu w sklepie lub sami sobie wykopać np. z własnego ogródka, jeśli mamy szczęście.

Wassail – zarówno starożytny napój jak i toast. Legenda głosi, że saksońska wieśniaczka Rowena podała przejeżdżającemu księciu piwo z pieczonymi jabłkami i przyprawami ze słowami „Waes hael”, czyli „Na zdrowie”. Napój był tak smaczny i orzeźwiający, że jego recepturę książę rozpowszechnił w całym kraju, a napój zapamiętano pod nazwą wassail. Początkowo wassail był napojem z grzanego piwa, zsiadłej śmietany, jajek z dodatkiem prażonych jabłek ,orzechów i przypraw. W niektórych częściach Wielkiej Brytanii nadal istnieje zwyczaj wykonywania tradycyjnej ceremonii, która odnosi się do wieśniaczki Roweny i księcia. Sam rodzaj wykonywanej ceremonii jest inny  – w zależności od danego regionu

Water chesnuts – orzechy/kasztany wodne pokryte twardą skórką w rdzawym kolorze. W Chinach spożywane na surowo, gotowane w mundurkach, gotowane obrane i gotowane z cukrem, lub kandyzowane. W południowych Chinach, w ogóle nie są używane w kuchni. W Stanach Zjednoczonych, kasztany wodne są popularne jako składnik gotowanych potraw. one dostępne świeże, lub w puszkach (w całości lub pokrojone na plastry).

Watermelon – arbuz jest bardzo popularny na całym świecie. Znany był już w Egipcie 5000 lat temu.  Jest bardzo smaczny i soczysty.  W 92% składa się z wody. Nadaje się do różnego rodzaju napojów i deserów. Najlepiej wybierać owoce o zdrowej, ładnej skórce z lekkim połyskiem. Owoce powinny mieć symetryczny kształt, nie posiadać skaleczeń, wgnieceń, plam i powinny być wolne od stłuczeń.

Waxy-Rice flour – nazywana również słodką mąką. Mąka ta jest masą woskową ryżu. Nie zawiera glutenu, ma szerokie zastosowanie w żywności tzw. mrożonej. Mąka Waxy-Rice jest w stanie wytrzymać synerezę podczas zamrażania i rozmrażania. Ze względu na wysoką zawartość amylopektyny w mącę produkty mrożone (po rozmrożeniu) jak np. desery itp. nie rozwarstwiają się.

Wheat berries –  całe ziarna pszenicy (bez osłonki/łuski), składają się z otrębów, zarodków i bielma. Ziarna mają czerwono-brązowy kolor i są dostępne twarde lub miękkie. Często są one dodawane do sałatek, ciast, deserów lub chleba. W przypadku pszenicy jagody są frezowaneZiarna pszenicy są podstawowym składnikiem (dot. krajów europejskich) świątecznej potrawy/deseru zwanego kutią. We Francji, gotowane ziarna pszenicy często spożywane jako dodatek zamiast ryżu lub kukurydzy. To danie jest często nazywane Ebly (od nazwy pierwszej marki gotowanych ziaren pszenicy).

Wheat germ – kiełki pszenicy to skoncentrowane źródło witamin, minerałów i białka. Dodają, orzechowy smak pieczywu , są zdrowym oraz smacznym dodatkiem  wielu potraw.

White confectionery coating – nazwa techniczna białej czekolady. Według FDA, biała czekolada” nie może być legalnie nazywana czekoladą, ponieważ jak wiadomo biała czekolada to nie czekolada. Nie zawiera ani grama kakao w proszku, które jest składnikiem prawdziwej czekolady. Prawdziwa czekolada zawiera sproszkowane palone ziarna kakaowca, masło kakaowe i kakao. Biała czekolada nie zawiera masy kakaowej, a więc technicznie nazywana jest “białym wyrobem cukierniczym” – czy też wyrobem czekoladopodobnym. Uwaga: niektóre ”białe czekolady” nie mają w swoim składzie nawet masła kakaowego. Biała czekolada to głównie tłuszcze i cukier, mnóstwo cukru. Ale jeśli już musimy kupować białą czekoladę to czytajmy jej skład i kupujmy taką, która w swoim składzie ma tłuszcz kakaowy. Taka czekolada ma subtelniejszy smak, niż czekolada, w której tłuszcz kakaowy zastąpiony jest innym, zwykłym tłuszczem.

Whitebait fish – istnieje prawie 100 gatunków Whitebait na całym świecie. W Anglii termin ten często odnosi się do szprotów, w Ameryce udźca,  a w Japonii do młodych okoni morskich. Whitebait to narybek: malutkie, prawie przezroczyste i bardzo delikatne rybki, które ze względu na swoją wielkość, są zjadane w całości. Rybki w smaku są słodkie i delikatne. Narybek według wielu nie wygląda zbyt apetycznie, gdyż przypomina niektórym małe robaczki. Rybki przed gotowaniem zawsze należy  umyć i osuszyć.

Wild rice – dziki ryż jest trawą wodną, która wytwarza jadalne nasiona. Rośnie w mieliznach jezior i rzek w całej wschodniej i północno-środkowej Ameryce Północnej. Rdzenni Amerykanie zbierali i spożywali dziki ryż od wieków. W środowisku naturalnym dziki ryż rośnie w czystych jeziorach w północnej Manitobie. Zachowane w całości całe dzikie ziarna ryżu zostały znalezione w Ameryce Północnej przez archeologów. Dzięki temu odkryciu szacuje się, że dziki ryż był ważnym północnoamerykańskim pokarmem co najmniej 1000 lat temu.

Wek, weck – słoik ze szklaną pokrywką, zamykany hermetycznie za pomocą gumowej uszczelki i metalowej sprężynki, służący do przechowywania przetworów

Wermiszel –  z włoskiego vermicello  („robaczek”) – to rodzaj bardzo cienkiego, wyrabianego fabrycznie makaronu. Powszechnie nazywany nitkami, wermiszel jest używany jako dodatek do zup, ale można go również używać do zapiekanek mięsnych lub warzywnych.

Wermut – wino aromatyzowane dodatkami ziołowymi i korzennymi. Zawartość alkoholu waha się w granicach 12–20% obj. Bywa dosładzane cukrem lub karmelem. Nazwa trunku pochodzi od niemieckiego słowa Wermut oznaczającego piołun.

Woda różana –  jest produktem ubocznym w produkcji olejku różanego. Pierwotnie wytwarzana w krajach arabskich, obecnie rozpowszechniona niemal na całym świecie. Używana jest do deserów, ciast i różnego rodzaju potraw.

Wodzianka, wodzionka – regionalna śląska zupa (tzw. zupa biedoty). Dawniej stanowiła jedno z podstawowych dań śląskiej kuchni. Wodzianka występuje w wielu odmianach, ale w każdej podstawą są chleb i wrząca woda. Wodzionkę przyrządza się z czerstwego chleba, czosnku oraz tłuszczu zwierzęcego. Składniki, po rozdrobnieniu, zalewane są wrzątkiem, najczęściej bezpośrednio w naczyniu, z którego zupę się spożywa, a następnie całość doprawiana jest solą.

Wonton, won ton – wonton w języku chińskim dosłownie oznacza połykanie chmury”. Pierożki te są bardzo popularnym Chińskim przysmakiem. Pierożki są  małego kształtu robi się je z cienko rozwałkowanego ciasta oraz słodkiego lub pikantnego farszu. Wielkość i kształt wontonów i rodzaj nadzienia, różnią się w zależności od  regionu Chin i tradycji z nim związanych. Mogą być gotowane w wodzie, gotowane na parze lub smażone i podawane jako przystawka, przekąska lub danie, serwowane zazwyczaj z kilkoma różnymi sosami.

Wolnowar – (Slowcooker, Crock-Pot) to elektryczne urządzenie do gotowania potraw w niskiej temperaturze przez dłuższy czas. Jest sprzętem bardzo uniwersalnym, tanim w eksploatacji i niezwykle łatwym w obsłudze. Można w nim przygotowywać zupy, gulasze, potrawki, a także kompoty, konfitury, leguminy i nawet ciasta. Jest to idealne urządzenie jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie, a rodzina dzień w dzień domaga się pysznego, domowego obiadu.

Worcestershire sauce – przyprawa, która została opracowana w Indiach przez Brytyjczyków. Ten niezbyt gęsty, ciemny, ostry sos zawdzięcza swoją nazwę miastu, w którym był  pierwszy raz butelkowany: miasto to nazywa się Worcester i znajduję się w Anglii. Jest on używany do mięs, sosów i zup. W składzie  przyprawy/sosu możemy znaleźć zwykle: sos sojowy, cebulę, melasę, wapno, anchois, ocet, czosnek, tamaryndowiec, jak również inne przyprawy. Dokładne proporcje składników pozostają tajemnicą producenta.

Wódka – wysokoprocentowy napój alkoholowy składający się z destylatu alkoholowego rozcieńczonego wodą w stosunku około 2:3. W Polsce aby móc legalnie nazywać napój alkoholowy wódką musi on zawierać minimum 37,5% alkoholu.