X


 

 Xanthan Gum – to naturalna guma roślinna (inaczej dekstran lub guma gellan) bogata w błonnik i niemal nie zawierająca tłuszczu. Guma ksantanowa jest rozpuszczalna w wodzie, ma doskonałe właściwości zagęszczające. Dodanie gumy ksantanowej do żywności powoduje obniżenie jej kaloryczności, zwiększa zawartość błonnika i właściwości sycące (poczucie pełności po posiłku). Guma ksantanowa może być używana również jako zamiennik tłuszczu tj. jako roślinny zagęstnik, wypełniacz i stabilizator. Produkowana jest (może być opozyskiwana również z nabiału, pszenicy i soi) podczas fermentacji kukurydzy i cukru – przy udziale bakterii Xanthomonas campestris. Guma ksantanowa wywodzi się z  grupy mikroorganizmów Xanthomonas Carmpestris i jest naturalnym węglowodanem. Jest  również substytutem glutenu i dodaję się ją do pieczywa i innych wypieków bezglutenowych. Guma ksantanowa może być dodawana do różnego rodzaju sosów: dressingów do sałatek, sosów na bazie jogurtu i śmietany. Może być również składnikiem lodów – dzięki gumie ksantanowej lody będą miały gładką i aksamitną konsystencję. Guma ksantanowa jest wykorzystywana także w przemyśle kosmetycznym.

Xocolatl napój Azteków lub też czekolada Azteków. Kakao znane było już przez Olmeków, którzy rozpoczęli uprawę kakaowca. Jednakże autorstwo obróbki owoców kakaowca przypisuje się późniejszej cywilizacji Majów, którzy poddawali ziarno procesowi fermentacji a następnie prażyli i mielili, aby przygotować gorzki napój – xocolatl. Aztekowie przejęli i rozpowszechnili zwyczaj spożywania napoju przygotowanego z ziaren kakaowca od Majów. Wzbogacali swój napój o  dodatki takie jak wanilia, czy suszone płatki kwiatów. Wierzyli, że czekolada jest ogromnym źródłem energii i potencji. Podawano ją zarówno małżonkom po zaślubinach, jak i wojownikom tuż przed walką. Istnieją dowody świadczące o tym, że napoje czekoladowe spożywane były już w 1900 roku p.n.e. Aztekowie wierzyli, że nasiona kakaowca były darem boga mądrości, który nazywał się Quetzalcoatl, od jego nazwy wywodzi się również nazwa napoju xocolatl. Nasiona kakaowca miały wówczas ogromną wartość i były używane jako forma waluty. Początkowo przygotowywane były tylko jako gorzki pienisty napój zmieszany z przyprawami, winem i puree z kukurydzy. Po jego przybyciu do Hiszpanii w XVI wieku, zaczęto dodawać do xocolatl cukru, napój stał się popularny nie tylko w Hiszpanii ale również w innych krajach Europy wśród klas rządzących i wśród zwykłych ludzi.

Xoconostle – lekko kwaskowate zielone owoce opuncji. Według mnie te owoce są nawet dość smaczne i można wykorzystać je wykorzystać podczas przygotowywania różnego rodzaju deserów, ciast, a nawet wytrawnych i smacznych dań.